Relacja z pierwszego spotkania przywracającego wsi muzyczną pamięć

Zgodnie z zapowiedziami, w piątkowe popołudnie (7 marca) spotkaliśmy się z mieszkańcami Młyńca w kościele p.w. św. Ignacego Loyoli na wspólnym śpiewaniu pieśni o Męce Pańskiej.

Spotkanie rozpoczęło wystąpienie ks. Proboszcza, który wyraził ogromną radość z naszego pomysłu i realizowanego przez nas projektu. Cieszył się, że nastrojowe wnętrze znowu zacznie rozbrzmiewać pieśniami, które przez wieki wykonywane były w młynieckiej świątyni. Zauważył także, że nasze etnologiczne działania są pewnego rodzaju “pracą u podstaw”, która pozwala na powrót pieśni do środowiska wiejskiego i ponowne rozśpiewanie wsi, a nie ogranicza się jedynie do wąskiego grona odbiorców i znawców tematu.

Śpiewy otworzyła pieśń katechizmowa “Trójca – Bóg Ojciec, Bóg Syn, Bóg Duch Święty”, którą Ewelina Kamińska i Łukasz Ciemiński znaleźli “w terenie”. Pieśń owa rozpoczynała czuwania przy zmarłych podczas tak zwanych “pustych nocy” przypominając wiernym prawdy katolickiej wiary. Następnie wykonaliśmy pieśń, której incipit stanowi motto dla naszych spotkań – “Któż opłakać godnie może za nas grzesznych śmierć Twą, Boże?!” oraz “Pozwól mi Twe męki śpiewać i z czułością ubolewać” a na zakończenie zabrzmiała pieśń “Nieskończona, najśliczniejsza Jezu miłości” powstała na fali XIX-wiecznego odrodzenia duchowego związanego z ruchem misji ludowych oraz nurtów pobożności kładących nacisk na emocjonalne zaangażowanie wierzących oraz osobisty aspekt przeżywanej wiary.

Klimat naszego spotkania oddaje krótki zapis dźwiękowy dokonany przez Anię Kmieć oraz zdjęcia autorstwa Bartłomieja Walczewskiego.

Zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 14 marca o godzinie 15.00.

Zapis dźwiękowy:

http://w156.wrzuta.pl/audio/3eLzzvCm7kp/pozwol_mi_twe_meki_spiewac_-_7_marca_2014_-_mlyniec

kosciol 2 kościół1

Ten wpis został opublikowany w kategorii KNSE. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>