Badania terenowe w Młyńcu.

We wtorek, 11 marca 2013 roku Ewelina Kamińska i Łukasz Ciemiński przeprowadzili kolejną część badań terenowych w Młyńcu. Od A.K. (która prosiła o anonimowość) pozyskali łącznie siedem pieśni w lokalnych wariantach muzycznych – dwie pieśni wielkopostne – “Jezu zraniony na me duszne rany”, “Lament serdeczny w mem sercu”, trzy pieśni o świętych – Mikołaju, Antonim Padewskim i Izydorze Oraczu oraz po jednej pieśni maryjnej i o Boskiej Opatrzności.

Szybko okazało się, że pieśń “Jezu zraniony na me duszne rany” funkcjonująca w odpisie różni się znacznie od wersji opublikowanej przez ks. Szczepana Kellera. Dzięki uprzejmości Rozmówczyni, która pozwoliła na wykonanie kopii zapisu udało się ocalić tekstową wariantywność pieśni. Podczas wywiadu poproszono o opublikowanie śpiewników z większą czcionką oraz o wykonanie podczas następnego spotkania pieśni “Dobranoc głowo święta Jezusa mojego”, co Organizatorzy projektu spełnią z wielką przyjemnością.

Repertuar najbliższego spotkania śpiewaczego, które odbędzie się 14 marca w młynieckim kościele o godzinie 15.00 przedstawia się następująco:

“Jezu zraniony na me duszne rany” (lokalny wariant muzyczny i tekstowy)

“Lament w mem sercu” (lokalny wariant muzyczny)

“Dobranoc głowo święta Jezusa mojego” (wariant muzyczny za śpiewnikiem Mioduszewskiego, powszechnie znany na terenie Młyńca)

ZAPRASZAMY!

Organizatorzy projektu:

Ewelina Kamińska

Anna Kmieć

Łukasz Ciemiński

Zdjęcie: Przydrożny krzyż w Młyńcu w obiektywie Łukasza Ciemińskiego. Wedle relacji rozmówców ocalony podczas okupacji w jednym z domów i ustawiony powtórnie w miejscu zbiorowej mogiły żołnierzy polskich i radzieckich.

JEZUS

Ten wpis został opublikowany w kategorii KNSE. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>