Etnologiczny półmaraton

UWAGA!

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu zaprasza na:
ETNOLOGICZNY PÓŁMARATON
Muzeum Etnograficzne (Sala Widowiskowa)
24.04.2015, startujemy o 17.00
Wstęp: dla maturzystów BEZPŁATNY, także dla wszystkich uczniów
szkół ponadgimnazjalnych oraz naszych studentów i absolwentów

Jesteś zmęczony, martwisz się zbliżającym egzaminem maturalnym? Marzysz o… ? Nic nie wchodzi ci do głowy? Na notatki nie możesz już patrzeć? Nie przyswajasz nowych wiadomości…, może potrzebujesz chwili wytchnienia?
Przyjdź do MUZEUM ETNOGRAFICZNEGO w TORUNIU.

Zapraszamy na warsztaty z ETNOLOGIĄ!

I część: Warsztaty tańca jawajskiego (mgr Renata Lesner-Szwarc)

Taniec na Jawie związany jest z obrzędowością i opiera się na filozofii ezoterycznej, zgodnie z której założeniami bardzo ważne jest wykształcenie w tancerzu umysłowej oraz duchowej dyscypliny.
Zgodnie z jawajską obyczajowością ruchy tancerzy, zarówno w tańcu jak i w życiu, powinny być powściągliwe, skromne i spokojne jak płynąca woda. Dlatego też inspiracją do układów choreograficznych jest właśnie spokojnie płynąca woda; gesty wypełniają przestrzeń tak, jak woda wypełnia naczynie.
W czasie warsztatów poznamy i zatańczymy taniec Golek Manis. Ma on charakter powitalny i stanowi swoistą manifestację młodzieńczego wdzięku i czaru.

II część: Tworzenie rękodzieła ludowego (mgr Anna N. Kmieć, Natalia Damrat, Dawid Flisiak, Jan Gołąbiewski)

Pająki ze słomy, kwiaty z bibuły, światy z opłatka, barwne wycinanki… były to popularne formy plastyczne, które nie tylko zdobiły chaty, ale stanowiły również wyróżnik – element zróżnicowania regionalnego. Tworzone zbiorowo były także przedmiotem integrującym społeczność wiejską.
Podczas naszych warsztatów poznamy tajniki tworzenia niektórych form plastycznych, które służyły do przystrojenia domostwa – nauczymy się wiązania pająków ludowych i robienia tradycyjnej wycinanki.

informacje na stronach internetowych Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK: http://www.etnologia.umk.pl/
strona wydarzenia: http://www.etnologia.umk.pl/index.php/73-etnologiczny-polmaraton