Recenzja – “Ostatnia rodzina”

Witamy! :)
Publikujemy dziś pierwszą, nadesłaną do nas recenzję – za tydzień kolejna!

Długie, jesienne wieczory, więc… zapraszamy na film!

„Ostatnia rodzina”, reż. Jan P. Matuszyński, 2016, Polska

Andrzej Seweryn, Dawid Ogrodnik, Aleksandra Konieczna, Andrzej Chyra – widząc taką obsadę aktorską, nietrudno spodziewać się dobrego kina. I rzeczywiście – w „Ostatniej rodzinie” każdy z artystów stworzył niepowtarzalną kreację. I choć w zapowiedziach najczęściej podkreślano geniusz Andrzeja Seweryna, moją uwagę najbardziej zwrócił grający Piotra Dmochowskiego Andrzej Chyra. Widzowie kojarzący aktora z „Samotności w sieci” czy „W imię…”, zapewne mocno się zdziwią… .
Akcja filmu zaczyna się w roku 1977, kiedy to Tomasz Beksiński wprowadza się do nowego mieszkania. Z racji, że Rodzice mieszkają na tym samym osiedlu, ich kontakty z synem pozostają nadal bardzo żywe. Chorobliwa troska matki, artystyczne inspiracje ojca i próba odnalezienia swojej drogi przez syna sprawiają, że wszyscy będą musieli w pewnym momencie zacząć walczyć o kontrolę nad własnym życiem.

Obraz pełen niedomówień i niedosłowności, chwilami jakby nierzeczywisty. Obraz w którym atmosferę buduje wszystko: gra aktorów mistrzowsko wpleciona w doskonale budującą napięcie muzykę. Do tego zaskakujące przejścia, zatrzymania akcji – tak potrzebne, aby oddać ogrom tajemnic, jakie towarzyszyły życiu rodziny Beksińskich. Wsłuchany w muzykę i wpatrzony w pojawiające się na ekranie szarości zachmurzonego blokowiska widz ma wrażenie, że kolejne krople deszczu padają tuż obok niego. Niewiele potrzeba, aby mieć wrażenie, że jesteśmy tam – z wizytą u Beksińskich. Film nietuzinkowy, film po którym moje patrzenie na świat nie jest już takie samo. I obowiązkowy, nie tylko dla wielbicieli malarstwa Zdzisława Beksińskiego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii KNSE. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>