Recenzja – “W drodze”

Recenzje, odcinek dwunasty! :)
Tym razem oprócz tekstu recenzji, Autor podaje także obszerną ilość źródeł z których korzystał, a które mogą stać się i dla Was ciekawą inspiracją! :) A zatem…

Książka: Jack Kerouac, “W drodze”, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1993.

Mityczne lata 50 to czas rozwoju kultury masowej oraz zorientowania świata na kontynent za „wielką wodą”. Złote lata amerykańskiej prosperity były odezwą po długim okresie kryzysu, konserwatyzmu i purytańskich idei. Cukierkową rzeczywistością Ameryki nie każdy chciał delektować się. Stąd też połowa XX wieku jest obfita w teksty, które wypowiadały wojnę konformizmowi. Depresyjny i pełny tajemniczego bólu „Szklany klosz” Sylvii Plath, czy sztandarowe w dziedzinie Beat Generation „W drodze” Jacka Kerouca.

Mówiąc o autorze „W drodze” nie sposób nie wspomnieć o nurcie do, którego przypisywane są jego dzieła. Beat Generation jest formacją kulturową oraz awangardowym ruchem literackim, propagującym przede wszystkim idee anarchistycznego indywidualizmu oraz nonkonformizmu przejawiające się głównie w swobodzie twórczej (https://pl.wikipedia.org/wiki/Beat_Generation, 15.01.2017). Ruch bitników zaczął kształtować się w połowie lat 40., w Nowym Jorku. Tworzyli go przede wszystkim, autor opisywanej pozycji Jack Kerouac, Allen Ginsberg, Neal Cassady i William Seward Burroughs. Charakterystyczne dla artystów ruchu jest to, że Bitnicy zaczęli konsekwentnie podchodzić do kwestii poznania, zainicjowano eksplorację mistycznych ścieżek rodem z kultur Wschodu, gdzie głównie interesowano się nurtem Zen, taoizmem, czy tantrą (https://magivanga.wordpress.com/2012/04/09/beat-generation, 15.01.2017). Wyrwali się również z pułapki dualizmu kulturowego, dzielącego na dobro i zło. Wobec tego propagowali wolność totalną.

W drodze” to najważniejsza pozycja w dorobku Jacka Kerouaca. Jest traktowana w kategoriach prozy autobiograficznej. Wszystkie postacie występujące w powieści były realne. Główny bohater Sal Paradise to autor powieści, a kompan w szaleńczej podróży po Ameryce, ukrywający się pod fikcyjnym nazwiskiem Moriarty, to wcześniej wspomniany Neal Cassady.

Sal jest młodym pisarzem mieszkającym wraz z ciotką. Po odbytej służbie wojskowej, jego życia staje się ustabilizowane, szablonowe jak u rówieśników. Dopiero, gdy zaprzyjaźnia się z Deanem Moriartym wszystko się zmienia. Rozczarowani powojenną Ameryką, pyszną swego sukcesu, a nieświadomą własnych przywar, jak brak tolerancji i rasizm, Sal i Dean porzucają doczesne życie. Podróżują w przeróżny sposób, przemierzają kontynent, doświadczają uniesień seksualnych (zarówno hetero, jak i homoseksualnych), bratają się z Murzynami i Meksykanami, łamią prawo, słuchają jazzu, rozmawiają o życiu, a wszystko to wspomagane jest środkami pobudzającymi i dokładnie opisywane przez bohatera. Wszystko to ma na celu znalezienie sensu. Poszukują spełnienia w idei bycia w drodze dosłownie, jak i metaforycznie (http://www.biblionetka.pl/art.aspx?id=628402, 15.01.2017).

„W drodze” jest książką – chaosem. Tekstem zupełnie oderwanym od tradycyjnej formy. Książka płynie, jej język jest prosty, ale równocześnie delikatny, czasem sentymentalny i poetycki, obdarzony nutą melancholii. Pomimo łatwego w odbiorze języka, tekst przypomina jazzową improwizację – muzykę, która towarzyszyła Kerouacowi. Czytając książkę, niekiedy ma się wrażenie, że jest nieprawdopodobnie długa i nużąca, aby po chwili znowu nas wciągnęła. Wydaje się, jakby autor celowo sprawił, że książka ma wrażenie pozbawionej chronologii. Wszakże nie może być inaczej, bowiem meritum lektury jest droga, która w tym wypadku staje się metaforą życia. Droga, która nie jest jednostajna, ma różny charakter i czasem ciężko zapanować nad jej kierunkiem. Jednak w odróżnieniu od prawdziwego życia, książka wydaje się nie zatrzymywać, trwa i urywa się bez konkretnego zakończenia.

Droga jest alegorią życia. U bohaterów Kerouaca jest drogą bez celu w świecie, gdzie panuje jedynie zgnilizna kultury. Autor pisze „Czyż nie jest tak, że człowiek zaczyna życie jako urocze dziecko, które wierzy święcie we wszystko pod dachem swojego ojca? A potem nastaje dzień laodycejski, kiedy dowiadujesz się, że jesteś marny, nieszczęśliwy, biedny, ślepy, nagi, i z tą wizją upiornego, udręczonego ducha idziesz drżąc cały przez koszmarne życie” (Kerouac J., 1993, s. 129). W przedstawionym cytacie tkwi ponadczasowość książki. Jej przesłanie jest jasne i uniwersalne. Droga jest życiem, a im bardziej jesteśmy świadomi otaczającego nas świata, tym bardziej jesteśmy nieszczęśliwi.
„W drodze” autorstwa Jacka Kerouaca jest powieścią lekką, lecz specyficzną, współcześnie głównie trafiającą w gusta czytelników zainteresowanych Beat Generation. Niemniej warto zapoznać się z lekturą w powiązaniu z takimi zjawiskami, jak amerykanizacja, rozwój kultury masowej czy kontrkultura. „W drodze” stało się inspiracją dla wielu artystów, między innymi dla Jima Morrisona, czy Huntera S. Thomsona.

Bibliografia

Literatura:
Kerouac J., W drodze, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1993.

Źródła internetowe:
Adelajda A., W drodze – Jack Kerouac, Miejsce publikacji: Setna Strona – blog literacki, Data dostępu: 15.01.2017, http://setna-strona.blogspot.com/…/w-drodze-jack-kerouac.ht….

Beb C., Beat Generation (Bitnicy), Miejsce publikacji: MAGIVANGA – magazyn kultury niepokornej!, Data dostępu: 15.01.2017, https://magivanga.wordpress.com/2012/04/09/beat-generation/.

Beb C., Wyprawy życia na kraniec widnokręgu lub o pasji życia Beat Generation, Miejsce publikacji: MAGIVANGA – magazyn kultury niepokornej!, Data dostępu: 15.01.2017, https://magivanga.wordpress.com/…/wyprawy-na-kraniec-widno…/.

Beat Generation, Miejsce dostępu: Wikipedia, wolna encyklopedia, Data dostępu: 15.01.2017, https://pl.wikipedia.org/wiki/Beat_Generation.

Mansrangelo, W drodze, Miejsce dostępu: BibilioNETka – serwis polecający książki, Data dostępu: 15.01.2017,http://www.biblionetka.pl/art.aspx?id=628402.

Ten wpis został opublikowany w kategorii KNSE. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>