Recenzja – “Eksperyment”

Recenzje, odcinek czternasty! :) Sesja trwa – kolokwia, egzaminy, zaliczenia – to u progu lutego studencka codzienność ;) Warto zrobić sobie czasami przerwę i obejrzeć film… Zapraszamy!

“Eksperyment”, reż. Olivier Hirschbiegel (2010)

Najbardziej znanym przykładem metody eksperymentalnej jest standfordzki eksperyment więzienny z 1971 roku. Badanie to miało na celu sprawdzenie psychologicznych efektów symulacji życia więziennego. Wykonany został przez grupę psychologów z Uniwersytetu Standford pod przewodnictwem Philipa Zimbardo. Eksperyment polegał na odgrywaniu przez 14 dni ról więźniów oraz strażników przez grupę ochotników w jednym z pomieszczeń Wydziału Psychologii Standford University zaadoptowanym tak, aby wyglądem przypominało cele więzienne. Dopiero po 30 latach procedura badawcza eksperymentu więziennego doczekała się ekranizacji, której podjął się niemiecki reżyser Olivier Hirschbiegel. Akcja filmu rozgrywa się w 2000 roku w Niemczech. Zaczyna się w momencie zamieszczenia ogłoszenia w gazecie na temat eksperymentu. Ten, kto wytrzyma 14 dni odgrywając rolę więźnia bądź strażnika, otrzyma 4000 marek. Osoby zostają wyłonione na podstawie przeprowadzonych z nimi rozmów. Wybrani ochotnicy stający się więźniami, otrzymują długą białą koszulę z numerem identyfikacyjnym. Mężczyźni odgrywający role strażników zostają wyposażeni w pełny mundur z pałką, kajdankami oraz kluczami do cel. Sytuacja w więzieniu zaczyna wymykać się spod kontroli w momencie, kiedy w obu grupach wyłaniają się liderzy. Liderami stają się więzień numer 77 – Terek Fahd oraz strażnik Berus, pomiędzy którymi pojawia się napięcie. Głównym bohaterem opowieści jest właśnie więzień 77 – dziennikarz, który postanawia napisać reportaż o eksperymencie, a okulary nagrywające sytuację w więzieniu mają mu w tym pomóc. Aby nie ulec i nie podlegać naciskom grupy Terek utrzymuje, że to wszystko to tylko gra. Pozwala mu to zachować dystans do roli więźnia. Strażnik Berus, który początkowo nie był akceptowany przez swoją grupę wysuwa się na pierwszy plan, kiedy stanowczo zaczyna proponować coraz to drastyczniejsze rozwiązania. Berus z każdą chwilą staje się bardziej agresywny i dąży do jak największego poniżenia więźniów. Rywalizacja między Berusem a więźniem 77 staje się walką na śmierć i życie. Eksperyment wymyka się spod kontroli, kiedy zostają opanowani przez strażników również badacze koordynujący projektem. Więźniowie widząc psychopatyczne zachowania strażnika Berusa, postanawiają zorganizować podstępem ucieczkę z więzienia.

Oliver Hirshebiegel w filmie stawia uczestników eksperymentu w bardziej ekstremalnej sytuacji niż ta, która miała rzeczywiście miejsce. Dzięki temu eksperyment więzienny zyskuje wyrazistą siłę przekazu. Film jest o wiele bardziej brutalny i mocniejszy od tego, co miało miejsce w Standford. Ekranizacja uwypukla widzowi, kim może stać się człowiek, kiedy posiada władzę i jak może ją wykorzystać przeciwko drugiemu. Film „Eksperyment” pokazuje jak bezsilność, poniżanie drugiego człowieka może wywołać zmiany w psychice. Warto obejrzeć ten film ze względu na to, że to, co wydarzyło się podczas badań profesora Zimbardo dzieje się każdego dnia. Przemoc dotyka nas codziennie, tylko zamiast strażników i więźniów są inne grupy społeczne – w szkole, w pracy, na osiedlu. Zawsze znajdą się osoby słabe psychicznie i fizycznie oraz „zwyrodnialcy” chcący te słabości wykorzystać. Przez ukazane wydarzenia film po obejrzeniu skłania do refleksji. Bo nigdy nie wiadomo, w jakich warunkach przyjdzie nam żyć i jaką obierzemy wówczas rolę.