WARSZTATY FILCOWNICZE

WARSZTATY FILCOWNICZE

W Polsce pilśń (filc) znana była co najmniej od IX wieku. Przeznaczona była głównie do produkcji butów, skarpet oraz nakryć głowy. Dziś produkuje się z niej odzież oraz różnego rodzaju elementy dekoracyjne, np. biżuterię, torby, szale, nakrycia głowy, rękawiczki, buty. Filc znalazł również zastosowanie w aranżacji wnętrz, zarówno jesli chodzi o elementy dekoracyjne, jak i meble. Współcześnie filc można uznać za produkt „luksusowy”, a nie, jak niegdyś, za oznakę ubóstwa czy nawet prymitywizmu.

W czasie warsztatów filcowniczych każdy uczestnik będzie miał okazję wykonać własnoręcznie niepowtarzalny przedmiot (np. kwiat, lub etui na telefon bądź okulary) techniką filcowania na mokro. Wykształcenie czy wiek nie grają tu żadnej roli – wystarczą tylko szczere chęci i trochę fizycznej siły:)

czas: 8 i 9 kwietnia

prowadzenie: Aleksandra Wiercińska – absolwentka etnologii na UMK w Toruniu (praca mgr pt. Dawne wykorzystanie pilśni w Polsce (na tle porównawczym) a współczesna moda na wyroby filcowe). Od kilku lat zafascynowana niezwykłym materiałem, jakim okazał się filc oraz jego wszechstronnym zastosowaniem, zarówno w Azji, jak i w Europie. Uczestniczka profesjonalnych warsztatów filcowniczych w pracowni „Sztuka Puka” w Poznaniu (2009 r), w 2010 roku organizator warsztatów filcowania na mokro w Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej w Toruniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>